آموزش نکات عکاسی پرتره با گوشی موبایل

۷ دقیقه برای خواندن نیاز دارید

فرقی نمی‌کند که کجا و از چه چیزی در حال عکاسی هستید، از خودتان سلفی می‌گیرید، از کودکی در حال بازی در حال عکاسی هستید یا از افراد در خیابان عکاسی می‌کنید و یا با خانواده در حال ژست گرفتن برای یک عکس پرتره هستید، دوربین تلفن همراه شما برای ثبت لحظات زیبای زندگی شماست.

البته بی‌شک بهترین ابزار و قویترین دوربین عکاسی برای گرفتن عکس های پرتره دوربین گوشی شما نیست، اما این نمی‌تواند مانع از این بشود که شما عکس های پرتره زیبا با تلفن همراه خود بگیرید.

شما می‌توانید با رعایت چند نکته ساده در زمینه ترکیب بندی، استفاده از ابزار های جانبی و… با دوربین گوشی خود نیز عکس‌های پرتره زیبا بگیرید، در این مقاله قصد داریم تا به آموزش عکاسی پرتره با گوشی موبایل بپردازیم.

نورپردازی در عکاسی پرتره بسیار با اهمیت است

آموزش عکاسی پرتره با گوشی موبایل

یکی از معایب بزرگ دوربین گوشی همراه ضعف آن‌ها در مقابل وضعیت های نوری متفاوت نسبت به دوربین های DSLR  و یا دوربین های بدون آیینه قدرتمند است.

به عنوان مثال فلش دوربین گوشی همراه درست مانند فلش های داخلی دوربین های عادی بی فایده است، زیرا نور این فلش ها بیش از اندازه مستقیم است و در اکثر موقعیت ها دامنه پویایی را بیش از حد افزایش می‌دهد و این امر باعث قرمز شدن چشم ها داخل عکس می‌شود.

البته بی انصافی است اگر اقرار نکنیم که دوربین گوشی های همراه در زمینه عکاسی در نور کم پیشرفت زیادی داشته‌اند، ولی هنوز هم اگر بخواهید در نور کم عکس پرتره بگیرید گوشی شما با مشکل مواجه می‌شود، در نتیجه برای گرفتن یک عکس پرتره خوب شما باید نور بیشتری را به سوژه خود بتابانید.

مثلا اگر در روز می‌خواهید در خانه یک عکس پرتره بگیرید، بهتر است سوژه را به کنار پنرجه دعوت کنید و به آسانی نور خوب و طبیعی را به سوژه خود بتابانید.

توجه کنید که اگر نور مستقیم بیش از حد شدید باشد، سعی کنید با استفاده از پرده نور را کنترل کنید، اگر پنجره پرده نداشت، می‌توانید با استفاده از یک تکه کاغذ می‌توانید نور را پراکنده کنید، استفاده از  کاغذ سفید برای حذف کردن سایه‌های خشن و ایجاد عکسی ملایم‌تر و نرم‌تر مناسب است.

 

آموزش عکاسی پرتره با گوشی موبایل

اما اگر قصد دارید در فضای باز اقدام به عکاسی کنید، نور مناسبی را در اختیار دارید، اگر روز باشد دوربین گوشی می‌تواند از نور مناسبی بهره ببرد، البته توجه کنید که نور خورشید در وسط روز بسیار شدید است و شما باید دنبال جایی بگردید که سوژه در به طور مستقیم زیر نور شدید قرار نگیرد.

اگر در شب قصد گرفتن عکس پرتره دارید اشتباه است اگر تصور کنید دوربین گوشی می‌تواند نور کافی از منابع نوری مانند چراغ‌های خیابان، نورافکن‌ها یا حتی چراغ جلوی خودروها جذب کند.

به تصویر بالا توجه کنید تا متوجه شوید که نور محیطی حاصل از چراغ های شهری چطور نور کافی برای ثبت کردن یک تصویر مناسب در اختیار شما قرار می‌دهد.

تنظیم نوردهی در عکاسی پرتره

آموزش عکاسی پرتره با گوشی موبایل

قطعا مهم‌ترین قسمت یک عکس پرتره چهره سوژه می‌باشد، پس شما باید در هنگام عکاسی پرتر با گوشی موبایل، نور دهی را برای صورت سوژه تنظیم نمایید.

تقریبا همه دوربین های موبایل این امکان را دارند که با ضربه زدن روی قسمت مورد نظر نور دهی را بر روی یک نقطه مثلا صورت سوژه بیشتر کند، حتی اگر شما از اپلیکیشن های پیشرفته برای عکاسی استفاده بکنید احتمال داشتن قابلیت های بیشتر را نیز خواهید داشت؛ برای مثال برخی از اپلیکیشن ها به شما این امکان را می‌دهند که نورسنجی را در یک نقطه انجام دهید و فوکوس را روی نقطه دیگری تنظیم نمایید.

معمولا وقتی که چهره سوژه خود را نورسنجی می‌کنید به عکسی با نوردهی مناسب دست پیدا خواهید کرد، حتی اگر نوردهی با این روش بی نقص هم نباشد به راحتی می‌توان برخی نواقص را با نرم افزار های ویرایش عکس ادیت کنید.

اگر به هر دلیلی نتوانستید نوردهی صحیح برای سوژه خود بدست بیاورید بهترین راه کار این است که خطا را به سمت نوردهی کم (underexpose) متمایل کنید، زیرا در این حالت ویرایش کردن آسان‌تر از زمانی است که این بخش ها بیش از حد نوردهی شده باشند.


بیشتر بخوانید: ۱۰ نکته در مورد عکاسی پرتره


به پس‌زمینه اهمیت بدهید

آموزش عکاسی پرتره با گوشی موبایل

هرچند که در عکاسی پرتره سوژه مهم‌ترین قسمت عکس است اما نباید هیچگاه اهمیت پس زمینه را در عکاسی فراموش کرد ، پس زمینه این قدرت را دارد که یک عکاسی را موفق کند یا آن را بی‌کیفیت بکند.

به عنوان مثال پرتره های زمانی موفق بیشتر از پس‌زمینه ساده استفاده می‌کنند، چرا ؟ جواب ساده است؛ تا چیزی حواس تماشاگر را به غیر از سوژه به خود جلب نکند، به زبان ساده یک پس‌زمینه خلوت می‌تواند باعث حفظ تمرکز مخاطبین شما روی سوژه بشود.

پس‌زمینه‌های ساده اشکال مختلفی دارند به عنوان مثال در تصاویر پرتره سنتی می‌توان از یک دیافراگم برای کم کردن عمق میدان استفاده کرد این روش  یکی از ترفندهایی است که کمک می‌کند پس‌زمینه را با یک بوکه‌ی زیبا پر کنید.

هرچند که انجام این کار با اکثر دوربین گوشی های موبایل ممکن نیست زیرا دوربین های تلفن همراه از لنز و سنسور کوچک استفاده می‌کنند، البته تلفن های همراهی مانند آیفون X، هواوی Mate 10 Pro یا گلکسی نوت ۸  که از دو دوربین در پشت استفاده می‌کنند می‌توانند باعث ایجاد افکتی شبیه بوکه بشوند.

اما راه میانبر این است که  سوژه را واقعا در برابر یک پس زمینه ساده قرار دهید، به عنوان مثال یک دیوار با رنگ ملایم می‌تواند گزینه مناسبی باشد، البته پرده و پارچه ساده نیز گزینه های خوبی می‌توانند باشند.

راه های دیگری نیز وجود دارد مثلا عکاسی از فاصله نزدیک تر برای کم کردن پس‌زمینه یا عکاسی از زوایای غیر معمول مانند عکسی که در بالا قرار دارد و از زاویه‌ای کاملا روبه پایین گرفته شده است.استفاده از لنز مناسب برای عکاسی پرتره

آموزش عکاسی پرتره با گوشی موبایل

لنز های واید که در ساخت اکثر دوربین های گوشی همراه استفاده شده است برای عکاسی پرتره زیبا زیاد مناسب نیست، البته گوشی هایی هم از این موضوع مستثنی هستند مانند آیفون ۷ پلاس که در کنار لنز واید به یک لنز با زاویه دید بسته‌تر هم مجهز شده است.

لنز دوم آیفون ۷ پلاس دارای زاویه دید ۵۶ میلی‌متری می‌باشد که کاملا برای عکاسی پرتره مناسب می‌باشد.

البته شما برای گرفتن عکس های حرفه‌ای پرترع با دوربین موبایل خود می‌توانید از لنز های مخصوص دوربین گوشی استفاده نمایید.

لنز هایی برای ثبت تصاویر پرتره با گوشی موبایل ساخته شده است که می‌توانید با تهیه آن‌ها اقدام به ثبت عکس‌های پرتره‌ی زیبا و شارپ با دوربین گوشی موبایل خود بپردازید.

کلام آخر؛ عکاسی پرتره با دوربین گوشی موبایل

هرچند که پیشنهاد قطعی ما این است که تا حد امکان از دوربین های حرفه‌ای برای ثبت عکس های پرتره استفاده کنید، ولی زمانی ممکن است شانس گرفتن یک عکس پرتره زیبا  را داشته باشید که دورین شما همراهتان نیست و فقط می‌توانید با دوربین گوشی همراه خود اقدام به گرفتن عکس پرتره کنید در این مواقع نکات بالا بسیار برای شما کاربردی خواهند بود.

مطمئن باشید که رعایت همین چند نکته ساده می‌تواند تاثیر زیادی در عکس‌های پرتره شما داشته باشد.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − شش =