۱۰ گام طلایی در آموزش ویرایش عکس

۱۱ دقیقه برای خواندن نیاز دارید

مهم نیست که عکاس حرفه‌ای باشید یا برای تفریح دوربین به دست گرفتید، مهم نیست دوربین حرفه‌ای در دستتان بوده یا از تلفن همراهتان برای عکاسی استفاده کرده‌اید؛ حتی اینکه از چه زاویه‌ای عکاسی شده و نور به چه صورتی بوده و این موارد نیز دیگر مهم نیست! مهم آن است که شما در حال حاضر عکسی در اختیار دارید که قصد دارید به بهترین شکل ممکن اصلاح شود، اینجاست که آموزش ویرایش عکس به کارتان می‌آید و می‌توانید علاوه بر پوشش ایرادات عکس، محصول نهایی بسیار بهتر از عکس اولیه باشد. به یاد داشته باشید وسعت استفاده از پدیده عکاسی این روزها محدود به کاربردهای شخصی و یا نشریات نمی‌شود. اگر با کمی صبر، موارد مهم در آموزش ویرایش عکس را فراگیرید، درنهایت این مهارت در بازار کار حسابی به کارتان خواهد آمد. آموزش ویرایش عکس به شما این امکان را می‌دهد که با چند ترفند ساده عکس‌های کسل کننده و بی روح را به عکس‌هایی جذاب و چشم‌نواز تبدیل کنید. با ما همراه باشید تا ۱۰ گام طلایی در آموزش ویرایش عکس را مرور کنیم:

گام اول آموزش ویرایش عکس  انتخاب بهترین‌ها

این مرحله مربوط به مواردی است که شانس انتخاب داشته باشید. اگر تنها یک عکس داشته باشید که از این مرحله عبور کنید اما اگر از یک عکس چندبار عکاسی شده باشد و این فرصت را به شما بدهد تا میان یکی از این عکس‌ها یکی را انتخاب کنید. به یاد داشته باشید که با دانستن چند نکته ساده هنگام عکاسی بخش بزرگی از کار جلو می‌افتد.  به تصاویر بالا نگاه کنید:

 • از عکس بالا سمت چپ شروع کنید. نور و روشنایی را بررسی کنید. معلوم است که نزدیک پنجره گرفته شده و نور به صورت غیر مستقیم تابیده، همه رنگ‌ها واضح و مرزهای اشیا ایده‌آل دیده می‌شود. نور این عکس ایده‌آل است.
 • عکس بالا سمت راست. نور مصنوعی از بالا تابیده شده و فلش دوربین خاموش است. به رنگ‌ها نگاه کنید. رنگ‌های بی روح و کمرنگ عکس را بی کیفیت کرده است.
 • عکس پایین سمت چپ. نور مصنوعی از بالا تابیده شده و فلش دوربین روشن است. سایه‌های بسیار شدید و نور بسیار شدید. همه رنگ‌ها ـ آنقدر پر رنگ است که توجه جلب خواهد کرد.
 • عکس پایین سمت راست. دست لرزیده، نور مصنوعی از بالا تابیده، فلش خاموش است، این عکس ارزش ذخیره کردن هم ندارد.

متوجه نقش نور غیر مستقیم در بالا رفتن کیفیت عکاسی شدید؟ اگر قرار باشد که عکس‌هایی با رنگ‌های محو یا سایه روشن عمیق را ادیت کنید کارتان خیلی سخت است و نتیجه هم زیاد خوب نخواهد شد. پیش از عکس برداری بهتر است نکاتی را در نظر بگیرید تا حین ادیت دستتان باز باشد. امید نداشته باشید که عکس تار، عکس تاریک و یا نور فلش روشن در عکس حین ادیت درست شود. لازم است که قواعدی را پی بگیرید تا عکس از حداقل استانداردها برخوردار باشد. نکات زیر را رعایت کنید:

 • هیچ نوری مانند نور طبیعی نیست. نور خورشید به خلق عکس زیبا کمک می‌کند. عکس را در طول روز و کنار پنجره بگیرید.
 • اگر نتوانستید نور غیر مستقیم طبیعی استفاده کنید بهتر است نور را به صورت پخش توسط چند لامپ ارائه کنید.
 • سعی کنید از نور فلش مستقیم استفاده نکنید یا گزینه فلش دیفیوزر را در صورت وجود فعال کنید.
 • اگر نیاز به عکسی دارید که جزئیات دقیق آن پیدا باشد باید یاد بگیرید که با تنظیمات ماکرو کار کنید.
 • اگر نور کم است یا دوربین شما قدیمی است لرزش به شدت در نتیجه کار تاثیرگذار است. نور کم مشکل لرزش را بیش‌تر نشان می‌دهد. از سه پایه برای ثابت کردن دوربین استفاده کنید.
 • سعی کنید پس زمینه‌ای که عکس برداری میکنید تمیز و زیبا باشد دست کم اگر ممکن است فضا مرتب باشد تا بتوانید روی سوژه تمرکز بیش‌تری داشته باشید.


گام دوم آموزش ویرایش عکس  با ابزارهای ادیت آشنا شوید

سال‌هاست که چند نرم افزار محبوب برای ادیت عکس مورد استفاده است و اکثر این نرم افزارها رایگان است.

اگر از مک استفاده می‌کنید حتما iphoto را می‌شناسید. مدت‌هاست که از این ابزار برای ادیت عکس‌ها استفاده می‌شود و بسیار قابل اعتماد است اما در مورد اصلاح رنگ و نور تصویر زیاد هم نمی‌شود به آن اعتماد کرد.

Picasa از iPhoto کمی پیشرفته‌تر است اما نرم افزار سنگینی به حساب می‌آید. ابزارهایی مانند اضافه کردن متن به عکس و تغییر سایز عکس و برخی اصلاحات اساسی را در خود جای داده است.

Adobe Lightroom از نرم‌افزارهای بسیار محبوب و عملکردی شگفت انگیز دارد اما این نرم افزار رایگان نیست.

برای آیفون Afterlight ایده‌آل است. همه آنچه لازم دارید را برای ویرایش عکس در اختیارتان می‌گذارد  فیلترهایی فوق‌العاده جذاب و فریم‌هایی خلاقانه دارد.

برای آیفون و اندروید Adobe Photoshop Express یک تعمیرکار خودکار عکس است. در این نرم افزار امکان اصلاح نور و کنتراست و رنگ را نیز خواهید داشت.

A Color Story نرم افزاری است که امکان ویرایش اساسی رنگ‌ها را خواهد داد. با این نرم افزار امکان ادیت ویدئو را نیز دارید. این نرم افزار بی نظیر است.

از میان انواع ابزارهای ادیت آنلاین که با مرورگرها باز می‌شود Pixlr بی رقیب است. این ابزار با ارائه سه مدل از ادیتورها با نام‌های (Pixlr Editor) که مانند Adobe photoshop کار می‌کند. ابزار (Pixlr Express) که برای ویرایش رنگ و روشنایی و اضافه کردن متن و … کاربرد دارد و Pixlr-o-matic که بیش‌تر به درد عکس‌های اینستاگرامی می‌خورد.گام سوم آموزش ویرایش عکس کارتان را با کراپ کردن شروع کنید

عکس از سوژه مورد نظر ممکن است دارای اضافاتی باشد که با کراپ کردن بهبود میابد. یادتان باشد که شیوه درست کراپ کردن می‌تواند بخش بزرگی از ایرادات عکس را برطرف کند و ترکیب عکس را تغییر دهد. ابعاد را به ترتیب زیر را می‌توانید انتخاب کنید:

 • عکس را به یک مربع تبدیل کنید
 • عکس را به اندازه ۵ در ۶ تبدیل کنید ( این شکل ایده آل است)
 • عکس را به اندازه ابعاد اصلی خودش تبدیل کنید

به یاد داشته باشید پیکسل عرضی را حداقل روی ۶۰۰ نگه دارید و عکس را خیلی کوچک نکنید.

گام چهارم آموزش ویرایش عکس سایه روشن‌ها را تنظیم کنید

اولین کاری که باید انجام دهید تنظیم روشنایی (brightness) است. می‌توانید میزان نوردهی را از سطح عکس کم یا زیاد کنید. معمولا عکس‌های واضح و روشن طرفداران بیش‌تری دارد و رنگ‌های شاد و جذاب بیشتر توجه جلب خواهد کرد.

حواستان باشد در زیاد کردن نور زیاده روی نکنید. پیدا شدن لکه سفید در عکس یعنی یک جای کار می‌لنگند. هر جسمی که زیادی روشن باشد یا هر جسم فلزی و براق در عکس نورانی جلوه می‌کند. حواستان به این ناهمگونی‌ها باشد. برخی از برنامه های ویرایش عکس مانند iPhoto و Afterlight دارای گزینه هایی برای کاهش سایه هستند اگر منبع نورتان مستقیم است و سایه روشن شدید ایجاد شده به شدت توصیه می‌شود که از امکانات این ابزارها استفاده کنید.

گام پنجم آموزش ویرایش عکس  بهبود غلظت رنگ‌ها

Saturation یا همان نقطه اشباع رنگ همان زمانی است که رنگ‌ها به نظر محو و بی روح به بیاید و با زیاد کردن نور اوضاع بدتر هم می‌شود. زمانی که با زیاد و کم کردن روشنایی هیچ بهبود حاصل نمی‌شود به سراغ گزینه Saturation بروید. بسیاری از افراد به بالا بردن درصد غلظت رنگ‌ها علاقه دارند. حواستان به زیادی روی‌ها باشد. اگر در بالا بردن غلظت زیاده روی کنید رنگ‌ها از حالت طبیعی خود خارج خواهد شد. به اصالت رنگ‌ها وفادار باشید و صرفا به دنبال از بین بردن ایرادات باشید.

گام ششم آموزش ویرایش عکس ایجاد تعادل در رنگ‌ها

Color Balance همان گزینه‌ای است که تعادل را در رنگ‌ها حفظ می‌کند. خوب تا به این مرحله نور را تنظیم کردید و غلظت عکس‌ها را نیز تغییر دادید. ممکن است  برخی رنگ‌ها غیرطبیعی جلوه کند. اینجاست که ایجاد تعادل در رنگ به کارتان می‌آید. دور رنگ که معمولا بیش از سایر رنگ‌ها تغییر خواهد کرد زرد و آبی است. اگر میزان رنگ زرد در عکس بالا باشد آبی را زیاد کنید. ابزار ایجاد تعادل رنگ در اغلب نرم‌افزارهای ویرایش عکس وجود دارد و در آموزش ویرایش عکس تجربه اهمیت بالایی دارد. چندباری با این ابزار کار کنید تا دستتان راه بیفتد.

گام هفتم آموزش ویرایش عکس  تغییر کنتراست

کنتراست به معنای تضاد است و کاربرد آن نیز مشخص کردن تضاد رنگ‌هاست. این ابزار به خصوص برای عکس‌های سیاه و سفید بسیار کاربردی است. شاید میان عملکرد تغییر غلظت رنگ‌ها و ایجاد کنتراست شباهت‌هایی وجود داشته باشد اما در مورد کنتراست تمرکز بر متمایز کردن رنگ‌های روشن و تیره مانند سیاه و سفید است.گام هشتم آموزش ویرایش عکس   اضافه کردن متن به عکس‌ها

کنتراست به معنای تضاد است و کاربرد آن نیز مشخص کردن تضاد رنگ‌هاست. این ابزار به خصوص برای عکس‌های سیاه و سفید بسیار کاربردی است. شاید میان عملکرد تغییر غلظت رنگ‌ها و ایجاد کنتراست شباهت‌هایی وجود داشته باشد اما در مورد کنتراست تمرکز بر متمایز کردن رنگ‌های روشن و تیره مانند سیاه و سفید است.

گام هشتم آموزش ویرایش عکس   اضافه کردن متن به عکس‌ها

گام نهم آموزش ویرایش عکس  از عکس‌ها کلاژ بسازید

نمونه‌ای از این کلاژ‌ها در تصویر آمده است. اگر از یک سوژه ثابت چندین بار عکاسی کنید و قصد داشته باشید کنار هم قرار دهید می‌توانید از ابزارهای ساخت کلاژ Pixlr، Picasa یا PicMonkey استفاده کنید. مراحل را با این ابزارها نام‌گذاری می‌کنید و عکس‌ها را در یک تصویر واحد به نمایش می‌گذارید. برای این کار لازم است اندازه عکس‌ها را در ابعاد مربعی درآورید به این ترتیب کارتان ساده‌تر خواهد شد.

گام دهم آموزش ویرایش عکس خودتان را با حجم بالایی از عکس‌ها گیج نکنید

اگر قرار است از سوژه خاصی عکاسی کنید ابزار دیجیتال این روزها به شما این امکان را می‌دهد که بینهایت عکس بگیرید. این ویژگی همیشه مثبت نیست. تعداد زیادی از عکس‌ها، محو و تار و بی دقت می‌شود. در لحظه مورد نظر تصور کنید که مانند دوربین‌های قدیمی تعداد محدودی عکس می‌توانید بگیرید بنابراین وسواس و دقت بیش‌تری به خرج دهید. در نهایت برای یک پروژه تعداد کمتر از ۱۰ عکس برای ادیت می‌تواند در مدیریت زمان و کیفیت موثر باشد و اگر کوهی از عکس‌های بی مفهوم و بی کیفیت برای ویرایش روی دستتان بماند جز کلافگی نتیجه دیگری نخواهد داشت. تمرکز کنید؛ ۱۰ عکس بگیرید و برای ویرایش هر کدام دقت و وسواس کافی را به خرج دهید.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + 20 =