تفاوت بین رابط کاربری (UI) و تجربه کاربری (UX) چیست

۶ دقیقه برای خواندن نیاز دارید

داشتن خلاقیت در دنیای فناوری امروز حرف اول را برای کسب موفقیت میزند ، سایت ها و شرکت های خلاق از تفاوت های تجربه کاربری و رابط کاربری خود  نسبت به رقبا استفاده می کنند تا به موفقیت برسند.

تجربه کاربری و رابط کاربری یا UI و UX  با یک  دیگر تفاوت هایی دارند که قبل از این که  بخواهید هزینه و وقت صرف تبلیغات و جذب مشتری کنید بهتر است ابتدا تفاوت این دو را بدانید .

 

قبل از هر چیزی بیاید به این سوال پاسخ  بدهیم که  تجربه کاربری (UX)  و رابطه کاربری (UI) چیست ؟

پاسخ به این سوال شاید بسیار ساده باشد ؛ UI به معنای مجموعه از اجزای تشکیل دهنده سرویس های تعاملی یک شرکت است مانند:( صفحات ، تصاویر و آیکون ها ) که کاربر برای استفاده و تعامل از آن استفاده می کند .

UX نیز به معنای تجربه کاربر در برخورد با بخش های مختلف و سرویس های یک برنامه یا سایت است در حقیقت منظور از تجربه کاربری حسی هست که کاربر در هنگام تعامل با سرویس شرکت شما دارد.

 

تجربه کاربری چیست

هرچند که تجربه کاربری دارای  پیشینه نسبتا زیادی است ، اما پاسخ به چیستی آن اندکی دشوار است ،در حقیقت  UX مجموعه ای از وظایف  است که تمرکز بر بهینه سازی و افزایش رضایت مشتری به همراه جذب  وفاداری  او نسبت به برند و محصول را بر عهده دارد.

UX به کاربران آن چیزی را که لازم دارند می دهد نه آن چیزی که صرفا باعث زیباتر شدن سرویس و محصول باشد. UX تجربه استفاده مفید ، راحت و کارآمد را به کاربران ارائه می دهد.

در حقیقت  تجربه کاربری تفاوتی را به شما می دهد که مشتریان واقعا به آن نیاز دارند و آن را دوست دارند.

 

طراحی تجربه کاربری

در حقیقت رسیدن به سطح خوبی از UX در محصولات کار ساده ای نیست ، و نیاز به یک طراح حرفه ای دارد تا به آنالیز رفتار کاربران بپردازد و بتواند طراحی انجام دهد که بر حسب نیاز کاربر شکل گرفته.

 

طراح باید بداند که به دنبال چیست و بهترین راهکار برای رسیدن به هدف چیست ، به عنوان مثال برای طراحی یک سایت با طراحی تجربه کاربری ، طراح باید بداند که کاربر مطالب را چگونه مطالعه می کند ، آیکون ها در کدام قسمت ها واقع شده است و کاربر چگونه اطلاعات مورد نیاز خود را پیدا می کند ، این موارد بخش کوچکی از نحوه طراحی تجربه کاربری هستند.

 

تفاوت بین رابط کاربری و تجربه کاربری چیست

رابط کاربری  چیست

 رابط کاربری یا UI  به معنای چهره محصول است ، آن چیزی که قابل مشاهده است ؛ در تعریف رابط کاربری  می توان گفت که UI برخلاف UX   فقط به ظاهر اهمیت می دهد و چشم نوازی و زیبایی یک صفحه  برای طراحی UI  مهم است .

در حقیقت طراحی رابط کاربری دارای یک میدان وسیع است ، UI ترکیبی از محتوا(اسناد، متون، تصاویر، فیلم ها) ، فرم ها ( دکمه ها ، برچسب ها ، فیلد های متنی ، جعبه ها ، لیست های کشویی  و طراحی گرافیکی) و رفتار ها  ( چه اتفاقی می افتد اگر کاربر کلیک کند ، تایپ کند و… . ) است .

 

طراحی رابط کاربری

طراحان رابط کاربری باید تلاش کنند تا به محتوا جلوه زیبایی ببخشند ، تا توجه کاربران را به آن محصول جلب کنند، معمولا در همین مرحله از برندسازی است که مسئله انتخاب رنگ ها ، تایپوگرافی ، گرافیک و عکس ها مطرح می شود .

در حقیقت بهترین توضیح این است که رابط کاربری بر روی نیازی که برند و محصول دارد تمرکز می کند نه به نیاز کاربر ، تلاش طراح UI این است که آن چیزی را که ارائه می کند متناسب با زمینه فعالیت آن برند باشد.

وقتی با یک صفحه وب مواجه می شوید که از رنگ بندی مناسب محتوای خوانا و صفحه آرایی چشم نواز برخوردار است ، شما در واقع  به یک صفحه با طراحی UI نگاه می کنید.

 

تفاوت رابط کاربری و تجربه کاربری چیست؟

در واقع تجربه کاربری بیشتر بر آسان و کارآمد  بودن کار کردن با یک محصول یا سایت  توجه دارد ، اما رابط  کاربری بر روی زیبا بودن و جلب توجه کردن تمرکز دارد.

تفاوت بین رابط کاربری و تجربه کاربری چیست

هرچند کارایی از زیبایی مهم تر است و طراحی فقط ظاهر نیست و بنا بر گفته اسیو جابز: عضو اصلی طراحی، نحوه عملکرد است ، اما نباید هرگز نقش زیبا بودن یک سایت را در جذب مشتری فراموش کرد.

یک عکس شاید منعکس‌کننده هزاران کلمه باشد اما مطمئناً یک ظاهر عالی، منعکس‌کننده هزاران عکس است.

درنهایت بهترین نتیجه گیری از تفاوت بین رابط کاربری و تجربه کاربری این است که در حقیقت رابط کاربری زیر مجموعه بسیار مهمی از تجربه کاربری است اما تنها بخش آن نیست  ؛ اما از طرف دیگر تجربه کاربری می تواند مسیر و راه را برای طراحی  رابط کاربری  مشخص کند ،  ولی در نهایت این دو از یکدیگر جدا هستند و هیچ گاه نمی توان UI و UX  را با یک دیگر هم معنا دانست و به جای یکدیگر استفاده نمود بلکه باید از این دو در جای مناسب استفاده و در کنار هم بهره برد.

طراحی حرفه ای باید به نحوی باشد که رابط کاربری و تجربه کاربری هر دو به بهترین شکل انجام شوند و به درستی با یکدیگر ادغام گردند ، برای این منظور یک طراح UI خوب باید یک طراح  UX خوب نیز باشد و این دو در کنار هم می توانند باعث موفقیت یک محصول یا برند  شوند.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + یک =