فیبر نوری چیست ؟ و چه تفاوتی با انواع دیگر اینترنت دارد

۴ دقیقه برای خواندن نیاز دارید

فیبر نوری به منظور بهبود سرعت انتقال اطلاعات از طریق اینترنت در سراسر جهان استفاده می‌شود. سرعت و حجم داده‌های انتقالی توسط فیبر نوری بسیار بالاتر از کابل‌های معمولی و دایل آپ است و می‌تواند اطلاعاتی با حجم چندین ترابایت را با یک خط ساده انتقال دهد.

دنیا قبل از فیبر نوری چگونه بود: اینترنت کابلی و DSL

DSL یا خط اشتراک دیجیتال در واقع همان کابل معمولی مسی تلفن های ثابت خانگی است که برای انتقال داده ها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما DSL دیگر یک سیستم قدیمی محسوب می‌شود و با محدودیت های زیادی روبه رو است که مهم‌ترین این محدودیت ها، محدودیت در سرعت است.

تکنولوژی DSL در اکثر کشور های پیشرفته جهان منسوخ شده است، البته ممکن است در برخی از همین کشور ها نیز هنوز از کابل مسی استفاده شود، متوسط سرعت انتقال اطلاعات در فناوری DSL 2 مگابایت بر ثانیه است.

و اما اینترنت کابلی، این فناوری از کابل های کواکسیال (چند رشته‌ای) استفاد می‌کند، که از جنس مس می‌باشند و همچنین شبکه های تلویزیونی کابلی (مانند HBO و یا AMC ) نیز از این فناوری بهره می‌برند.

سرعت انتقال داده در اینترنت کابلی بین بازه ۲۰ تا ۱۰۰ مگابایت بر ثانیه می‌باشد.

فیبر نوری پایه اینترنت مدرن جهان

فیبر نوری چیست ؟ و چه تفاوتی با انواع دیگر اینترنت دارد

در تکنولوژی فیبر نوری از شیشه های کوچکی استفاده شده است تا به وسیله آن بتوان داده ها را از طریق پالس های نوری منتقل کرد، در حقیقت سرعت انتقال نور در کابل های فیبر نوری معادل سرعت انتقال الکتریسیته از کابل است، یعنی شما می‌توانید به سرعت نور اطلاعات را انتقال دهید.

البته این امر با محدودیتی از طرف سیستم دریافت کننده روبرو می‌شود و آن محدودیت پردازش اطلاعات است در نتیجه سرعت انتقال کاهش پیدا می‌کند و بستگی به قدرت پردازش سیستم دریافت کننده دارد.

سرعت انتقال لحظه‌ای اینترنت فیبر نوری ۱۰ گیگابایت بر ثانیه است به همین دلیل به این اینترنت گاهی اینترنت گیگابایتی گفته می‌شود.

مزیت مهم اینترنت فیبر نوری این است که این کابل ها می‌توانند چندین سیگنال را در لحظه انتقال دهند، کابل های فیبر نوری بسیار کوچک می‌باشند، برای همین تعداد زیادی از آن‌ها را در کنار یک دیگر دسته بندی می‌کنند و به آن تنه‌های کابل نوری می‌گویند.

 

محدودیت‌های اینترنت فیبر نوری

فیبر نوری چیست ؟ و چه تفاوتی با انواع دیگر اینترنت دارد

هرچند که فیبر نوری سرعت بسیار زیادی دارد اما با محدودیت های زیادی نیز رو به رو است که این محدودیت ها باعث شده تا این نوع اینترنت فراگیر نشود.

یکی از بزرگترین محدودیت های این نوع کابل قیمت زیاد آن است، اکثر مردم سرعت ۲۰ تا ۱۰۰ مگابایت بر ثانیه را سرعت مناسبی می‌دانند و اکثر مردم هم با حجم اطلاعات زیاد سروکار ندارند.

یکی دیگر از محدودیت های فیبر نوری این است که سرعت دانلود اطلاعات از اینترنت عمدتا به لینک دانلود و سرور مبدا مربوط می‌شود، یعنی هرچند که شما از فیبر نوری استفاده می‌کنید و انتظار افزایش سرعت دانلود خود را دارید ولی به دلیل محدودیت های اعمال شده توسط سرور مبدا شما شاهد افزایش سرعت دانلود خود نخواهید بود.

اگر شما از نرم افزار هایی بهره می‌برید که از سرور های قدرت مندی استفاده می‌کنند و یا از چندین رایانه استفاده می‌کنید بی‌شک اینترنت فیبر نوری یک انتخاب مناسب برای شما می‌باشد، توجه کنید که شهر های محدودی در جهان به این نوع اینترنت مجهز هستند، در ایران نیز این اینترنت فعلا در انحصار شرکت مخابرات می‌باشد و مشترکان می‌توانند با استعلام از این شرکت اقدام به خرید اینترنت فیبر نوری کنند.

 

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − هفت =