معرفی مشهد و جاذبه های گردشگری + تصاویر

۱۰ دقیقه برای خواندن نیاز دارید

مشهد کلانشهری مذهبی است که امروزه به یکی از مهم ترین شهر های ایران تبدیل شده، این شهر مذهبی دومین شهر بزرگ ایران است که توانسته عنوان دومین شهر پرجمعیت ایران را نیز به خود اختصاص دهد.

مشهد الرضا  شهری است که تمام عاشقان حضرت علی بن موسی الرضا (ع)  از تمام دنیا برای زیارت هشتمین اختر تابناک ولایت به آن سفر می‌کنند، در این مقاله قصد معرفی این شهر زیارتی و تفریحی را داریم.

جغرافیا مشهد

مشهد مقدس در چند سال اخیر از رشد جمعیتی بالایی برخوردار بوده و در اولین سرشماری رسمی ایران که در سال ۱۳۳۵ صورت گرفت این شهر با  جمعیت ۲۴۱٬۹۸۹ توانست عنوان چهارمین شهر پرجمعیت ایران را ازآن خود کند ، اما در سرشماری بعدی این شهر توانست جایگاه سومین شهر پرجمعیت ایران را ازآن خود کند.

امروزه اما مشهد به پرجمعیت ترین شهر ایران بعد از تهران تبدیل شده است .

مشهد شهری با جمعیت مهاجر بسیار است زیاد است و این مهاجران بیشتر تبعه های افغانی ، کردها و بلوچ ها هستند.

مشهد به علت حضور ملکوتی امام هشتم شیعیان بزرگترین شهر توریستی ایران است و توانسته سالانه ۲۷ میلیون زائر را از خارج ایران در خود جای دهد.

مشهد از نظر جغرافیایی در حوزه رود کشف رود و بین رشته کوه های هزار مسجد و بینالود قرار گرفته است ، بلندترین نقطه مشهد ۱۱۵۰ متر ارتفاع دارد و پایین ترین ارتفاع مشهد ۹۵۰ متر از سطح دریا می باشد.

مشهد شهری چهار فصل است و دارای آب و هوای متغیر می‌باشد ، اما بیشتر مشهد را به وضعیت آب هوایی سرد و خشک می‌‍شناسند.

بیش از ۹۳ درصد مردم این کلانشهر فارس زبان هستند ، این شهر در سال ۱۳۸۸ به عنوان پایتخت معنوی ایران برگزیده شد و در سال ۲۰۱۷ میلادی مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام معرفی گردید.

اقتصاد این کلانشهر بر پایه گردشگری مذهبی با محوریت حرم مطهر  امام رضا (ع) می‌باشد و در کنار آن وجود مراکز خرید ، پارک های آبی ، امکانات پزشکی و تفرجگاه های طبیعی موجب رونق صنعت توریسم در این شهر شده است.

کوهسر
مجتمع تفریحی و تجاری کوهسر واقع در انتهای بلوار هاشمیه، مشهد

تاریخچه مشهد

از نظر تاریخی قبل از شهادت حضرت علی بن موسی الرضا (ع) توجه چندان زیادی به این شهر نشده است ولی به وجود شهر توس در این منطقه اشاره هایی در اسناد تاریخی گردیده است.

اما بعد از شهادت امام هشتم شیعیان و دفن ایشان در مشهد این شهر تبدیل به یکی از پر اهمیت ترین شهر های ایران شد و در زمان صفوی به دلیل رسمی شدن مذهب تشیع در ایران این شهر بیش از پیش مورد توجه قرار گرفت.

در دوران شاه عباس مشهد علاوه بر اهمیت مذهبی از اهمیت تجاری زیادی نیز برخوردار شد .

یکی از تلخ ترین وقایع تاریخ معاصر این کلانشهر ، واقعه مسجد گوهرشاد بود ، که در سال ۱۳۱۴ در یکی از روز های تابستان افرادی که در این مسجد به علت اعتراض به دولت جمع شده بودند به فرمان رضا شاه پهلوی  کشته شدند .

وسعت این جنایت آنقدر زیاد بود که به گفته شاهدان عینی چندین کامیون جنازه از این مسجد خارج شد.

 

مشهد در لغت به معنای محل شهادت است و بنابر اسناد تاریخی و اعتقادی شیعیان علی بن موسی الرضا (ع) بعد از شهادت به دست مامون خلیفه عباسی در سال ۲۰۳ هجری قمری در آرامگاه هارونی در سناباد به خاک سپرده شد.

بعد از این اتفاق بود که سناباد نوغان به مشهد الرضا تغییر نام داد و عاشقان حضرت رضا (ع) به آن کوچ کردند ؛ به این شهر لقب قبله هفتم را نیز می‌دهند.

فرهنگ و مردم شناسی

زبان

مردم مشهد به زبان فارسی و با لهجه مشهدی سخن می گویند ، این لهجه سرشار از واژه های قدیمی و ریشه دار زبان فارسی است ، در واقع این لهجه شاخه ای از فارسی دری می باشد .

لهجه مردم مشهد یک از لهجه های مهم و ماندگار زبان فارسی می باشد و به نوعی می‌توان آن را خاستگاه شاعران بزرگی همچون فردوسی، عطار و خیام دانست.

 

مذهب

اکثر مردم مشهد مسلمان و شیعه جعفری (دوازده امامی) هستند ، که یکی از عوامل مهم این اتفاق وجود مرقد مطهر امام هشتم شیعیان در این شهر است ، با این حال اقلیت های دینی دیگری نیز در این شهر حضور دارند به عنوان مثال یهودیان مشهد در محله ای به نام محله جدید زندگی می‌کردند.

مردم این محله در منازلی بزرگ و مستحکم با دیوار های بلند که از داخل به یک دیگر راه داشت زندگی می‌کردند این افراد به علت هوش اقتصادی بالای خود بعد از توسعه شهر مشهد به خیابان جنت و پاسداران نقل مکان کردند.

 

جاذبه‌های گردشگری مشهد

 

جاذبه‌های تاریخی

بی شک مهم ترین جاذبه گردشگری مشهد مرقد رضوی است ، که از نظر وسعت بزرگترین و از نظر جمعیت دومین مسجد در ایران می‌باشد.

اما مشهد آثار تاریخی فراوانی دارد که از توس و سناباد به یادگار مانده است، چهار طاقی بازه هور قدیمی ترین بنای موجود در شهرستان مشهد می‌باشد که زمان ساخت آن را به سده سوم میلادی مرتبط می‌دانند؛ برخی دیگر از جاذبه های تاریخی مشهد عبارتند از :

 

آرامگاه نادرشاه

آرامگاه نادر بنایی است که در سال ۱۳۴۲ توسط  طراحی به نام هوشنگ سیحون طراحی و بنا شد ، مرکز این بنا  محل دفن نادر شاه افشار می‌باشد.

در مجموعه آرامگاه نادر دو موزه وجود دارد که یکی از موزه ها مربوط به اسلحه های دوران نادرشاه می باشد و دیگری مربوط به اسلحه های تاریخ ایران می‌باشد.

آرامگاه خواجه ربیع

این بنا در دوران صفوی و به توصیه شیخ بهایی توسط شاه عباس صفوی ساخته شد ، مقبره خواجه ربیع در انتهای خیابان خواجه ربیع قرار دارد ، این مقبره در سال ۱۳۱۰ در آثار ملی ایران ثبت شد.

آرامگاه فردوسی

این آرامگاه محل دفن حکیم ابوالقاسم فردوسی می‌باشد که در روستای طوس بنا شده است، این بنا  نیز به دست هوشنگ سیحون بازسازی گردید ، این آرامگاه بارها ساخته و ویران شده است .

در ۲۸ کیلومتری این آرامگاه روستای پاژ که محل ولادت فردوسی است قرار دارد.

گنبد خشتی

این بنا در دوره صفویه ساخته شده است و در تاریخ ۱۳۴۵ به ثبت در آثار ملی ایران رسیده است ، این بنا مدفن امیر سلطان غیاث الدین محمد بن امر طاهرالموسی است ایشان از نوادگان حضرت موسی بن جعفر (ع) هستند.

گنبد هارونیه

هارونیه یکی از قدیمی ترین بنا های تاریخی مشهد است که در فاصله ۶۰۰ متری آرامگاه فردوسی قرار گرفته است ، قدمت این بنا به سده هشتم هجری بر می‌گردد.

در نزدیکی این بنا سنگ سیاهی به عنوان یادبود امام محمد غزالی از عرفای سده پنجم و ششم هجری نیز دیده می‌شود.

مدرسه عباسقلی خان شاملو

مدرسه عباسقُلی‌خان شامْلو از بنا های تاریخی شهر مشهد است که در دوره صفویه بنا گردیده ، این مدرسه همچنان یکی از حوزه های علمیه مشهد است و در ابتدای خیابان نواب در کنار زیرگذر حرم مطهر قرار دارد.

ایستگاه راه‌آهن

ایستگاه راه‌آهن مشهد یکی از بیست شاهکار معماری بعد از جنگ جهانی دوم است و زیباترین و مجهزترین ایستگاه راه آهن  در ایران می‌باشد که ساخت آن ۱۱ سال به طول انجامید و توسط معماری ایرانی به نام حیدر غیایی ساخته شد.

موزه حرم مطهر

یکی از مجموعه‌های بزرگ موزه‌ای در ایران است که بناهای تاریخی آن جلوه گر شش قرن تزئینات و معماری دوره اسلامی و اشیای تاریخی آن نشان دهنده انواع هنرها و صنایع دستی ساخته شده طی ده قرن گذشته می‌باشد.

ورزشگاه امام رضا (ع)

ورزشگاه امام رضا یک ورزشگاه فوتبال و دو و میدانی در شهر مشهد با مالکیت آستان قدس رضوی با گنجایش ۲۵ هزار تماشاگر و نخستین ورزشگاه تمام مسقف در ایران است. قرار است رویدادهای بین‌المللی و بازی تیم‌های فوتبال مشهد و تیم ملی در این ورزشگاه انجام شود.

سقف استادیوم توسط یک شرکت فرانسوی ساخته شده‌است که در استادیوم المپیک لندن و برخی از سالن‌های جام جهانی فوتبال ۲۰۱۴ کار کرده‌ است.

صندلی‌های ورزشگاه نیز توسط یک شرکت اسپانیایی عرضه شد که قبلاً با رئال مادرید همکاری داشته‌ است. چمن و تارتان اطراف زمین، توسط یک شرکت آلمانی پشتیبانی می‌شود.

این استادیوم توسط کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) دارای جایگاه A در آسیا است. پیش‌از آن تنها ورزشگاه آزادی تهران دارای چنین درجه‌ای در میان استادیوم‌ها در ایران بوده‌ است.

از دیگر جاذبه های گردشگری مشهد می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • آرامگاه خواجه مراد
  • آرامگاه خواجه اباصلت
  • بازار رضا
  • خانه تاریخی ملک
  • مجتمع تجاری زیست خاور
  • محله چهار باغ
  • خانه توکلی
  • امام زاده یاسر و ناصر

 

جاذبه‌های طبیعی

مشهد اما جاذبه های طبیعی فراوانی را نیز در خود جای داده که برخی از آن‌ها به شهرت جهانی رسیده اند مانند :

شاندیز، طرقبه، زشک ، روستای کنگ،نغندر، جاغرق، سد چالیدره، پارک جنگلی وکیل‌آباد، باغ وحش وکیل‌آباد،آبشار ارتکند،پارک جنگلی نه‌دره، پارک کوهسنگی، آبشار قره سو ، کمپ غدیر، روستای اخلمد، پارک طبیعی هفت حوض، باغ گیاه‌شناسی، بند گلستان، غار مغان، سد کارده، باغ ملی، باغ خونی، پارک ملت و شهربازی

 

سوغات مشهد

معروف ترین سوغات شهر مشهد زعفران است که در تمام جهان شهرت یافته است ، اما دیگر سوغاتی های معروف مشهد شامل زرشک، خشکبار، ادویه ، نبات ، نقل ، مهر ، سجاده ، انگشتر ، زینت آلات، عقیق ، فیروزه و عطر می‌باشد .

سوغات مشهد

غذا های محلی مشهد

مشهد غذا ها و خوراکی های معروفی نیز دارد که می‌توان به دیگچه، شیشلیک و شله مشهدی اشاره نمود ، شله غذایی محبوب در مشهد است که هرساله در محرم و صفر در مجالس عزا پخته می‌شود.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × سه =