۲۵ مورد از اصطلاحات عکاسی که باید بدانید

۱۵ دقیقه برای خواندن نیاز دارید

یاد گرفتن عکاسی زمان بر و مقداری دشوار است، این دشواری بخشی به علت متوجه نشدن برخی از اصطلاحات عکاسی هست که باعث پیچیده شدن و نا مفهوم بودن آموزش ها می‌شود.

استفاده از عبارت های غیر حرفه‌ای می‌تواند باعث کم شدن اعتبار شما در بین دیگر افراد به‌شود، برای همین اولین گام برای فراگیری عکاسی یاد گرفتن اصطلاحات عکاسی و واژه های پرکاربرد آن می‌باشد.

حتی اگر قصد گذراندن دوره های عکاسی را دارید آن‌ها نیز پر از این اصطلاحات عکاسی هستند که تا به حال شاید نه‌شنیده باشید، اگر تازه قصد فراگیری عکاسی را دارید باید واژه های زیر را با مفهوم آن یاد بگیرید که بتوانید تسلط خوبی بر روی اصول عکاسی داشته باشید.

در این مقاله قصد داریم تا به معرفی ۲۵ واژه مهم که هر عکاس باید آن‌ها را یاد داشته باشد به‌پردازیم.

۲۵- دیافراگم

یکی از مهم ترین اصطلاحات عکاسی و رایج ترین آن‌ها دیافراگم (Aperture) است، توضیح ساده این مفهوم یعنی اندازه گشایش دهانه لنز دوربین، فرض کنید که لنز دوربین شما یک پنجره هست، هرچقدر پنجره بزرگتر باشد اجازه ورود نور بیشتری را به خانه می‌دهد و پنجره کوچک نور کمتری را راه می‌دهد.

با توجه به این مثال متوجه می‌شیم که یک دیافراگم باز نور بیشتری را به عکس می‌دهد و باعث روشن شدن آن می‌شود و یک دیافراگم کوچک، با راه دادن نور کمتر در عکس باعث تاریک شدن تصاویر می‌شود.

اندازه دیافراگم را بر اساس ضریب F  یا f-stop سنجیده می‌شود، در یک ضریب مانند f/1.8 دهانه لنز دوربین شما باز و در ضریب مانند f/22 دهانه لنز باریک هست.

دیافراگم یکی از سه تنظیم مهم دوربین است که با آن می‌توان نوردهی را تنظیم کرد و میزان روشن و تاریک بودن آن را بر حسب سوژه تغییر داد.

علاوه بر این تاثیر دیافراگم بر روی مقدار فوکوس (واضح) عکس موثر است، هرچه دیافراگم بازتر باشد باعث به وجود آمدن یک پس زمینه نرم و  فوکس نشده می‌شود؛ در حالیکه دیافراگم های باریک بخش بیشتری از تصویر را واضح یا شارپ نگه می دارند.

۲۴- Al Servo یا فوکوس پیوسته

در حالت عادی فوکوس خودکار بر روی سوژه قفل می‌شود و به همین شکل باقی می‌ماند، اما با Al Servo یا فوکوس خودکار پیوسته ، فوکوس به کار خود ادامه می‌‎دهد.

فرض کنید گه سوژه یا دوربین در حالت حرکت هست، در این حالت عکس از فوکوس خارج می‌شود، با فعال کردن این قابلیت  فوکوس به صورت خودکار و پیوسته تا زمانی که شما عکس بگیرید به فوکس کردن ادامه خواهد داد و سوژه همچنان شارپ و واضح می‌ماند حتی اگر متحرک باشد،

درک این اصطلاح مهم عکاسی و برای عکاسی از سوژه های متحرک بسیار مهم است.

۲۳- نسبت تصویر

اگر تا به حال تصویری را چاپ کرده باشید متوجه این شدید که  یک نسبت ۸ x 10 معمولا تصویر اصلی را برش می زند (کراپ می کند). این به خاطر نسبت تصویر (Aspect Ratio) است.

این نسبت تصویر یعنی نسبت طول به عرض، یک تصویر ۸ x 10 نسبت تصویر مساوی با یک تصویر ۴ x 5 دارد، اما یک تصویر ۴ x 7 کمی عریض تر است.

شما می توانید نسبت تصویر را در دوربین خود تغییر دهید اگر می دانید که می خواهید تصویر خود را چگونه چاپ کنید، یا می توانید عکس خود را هنگام ویرایش به نسبت ابعاد مورد نظرتان کات کنید (برش بدهید).

 

۲۲- بوکه

عکس از چراغ ها با ترفند بوکه
نمای بوکه از چند منبع نور از فاصله دور

به تصویر بالا  نگاه کنید بوکه (Bokeh) اصطلاحی هست که به این دایره های روشن گفته می‌شود.، هنگام عکاسی از چراغ یا یک منبع نور در یک تصویر بدون فوکوس این حالت ایجاد می‌شود.

بوکه های یک افکت زیبا و دارای نظم هستند که می‌توان از آن‌ها در بک گراند سوژه اصلی استفاده کرد، برای ایجاد همچین نمایی  شما نیار به یک دیافراگم باز دارید.

۲۱-حالت عکاسی پشت سر هم

عکاسی پشت سر هم یا Burst Mode یک اصطلاح عکاسی برای گرفتن تعداد عکس های بالا  و پشت سر هم هست، با فعال کردن این حالت تا زمانی که شما دکمه شاتر را پایین نگه داشته باشید دوربین پشت سر هم از سوژه عکاسی می‌کند.

البته استفاده از این حالت می‌تواند باعث پر شدن بافر شود (یعنی دوربین توانایی پردازش خودش از دست بده)

سرعت این عمل بستگی به دوربین شما داره بعضی از دوربین ها با سرعت تر از بقیه عکاسی می‌کنند، این سرعت بر اساس «fps» یا فریم (تصویر) بر ثانیه اندازه گیری می‌شود.

از این روش می‌تونید برای ثبت لحظه گل زدن یک تیم یا اتفاقات مهم که با سرعت در حال رخ دادن است عکسبرداری کنید.

۲۰-عمق میدان

عمق میدان (Depth of field)یکی دیگر از اصطلاحات پر کاربرد در عکاسی هست و به مقداری از تصویر شما که در فوکوس هست گفته می‌شود، دوربین بر روی یک نقطه فوکوس می‌کند اما در این بین یک فاصله وجود دارد که به آن عمق میدان گفته می‌شود.

به عنوان مثال در عکاسی از یک منظره بیشتر تصویر فوکس دارد، همین امر باعث به وجود آمدن یک عمق میدان زیاد می‌شود و محدوده فاصله زیادی شارپ باقی می ماند.

۱۹- دیجیتال در مقابل اپتیکال (نوری)

دو واژه مفهومی در عکاسی عبارت های دیجیتال (Digital) و اپتیکال (Optical) هستند که باید در هنگام خرید یک دوربین به آن‌ها توجه کنید، اصطلاح دیجیتال به این معنا هست که تصویر شما از طریق نرم افزار به دست می‌آید و نه بخش های فیزیکی دوربین.

اپتیکال  اما همیشه بهتر از دیجیتال است و به معنای معمولا هنگام اشاره به زوم (بر روی یک دوربین کامپکت) و همچنین تثبیت کننده تصویر مورد استفاده قرار می گیرند.

۱۸- نوردهی

این اصطلاح عکاسی یکی از مهم‌ترین و جالب ترین تکنیک های عکاسی است، همانطور که بازتاب نور از اشیاء باعث دیده شدن آن‌ها توسط چشم می‌شود، سنسور های دوربین نیز بر اثر بازتاب نور تصاویر را تشخیص می‌دهند.

نورپردازی یک امر سلیقه‌ای بوده و هرکسی بنا بر سلیقه خود می‌تواند از آن استفاده کند.

نورپردازی روش ها تکنیک ها و ترفند های متفاوتی دارد و با استفاده از هر کدام از این روش ها می‌توان آثار خلاقانه و متفاوتی را به وجود آورد که یکی از روش های حرفه‌ای در نور پردازی استفاده از روش نورپردازی از پشت هست که می‌توانید به مطالعه این روش ها در این دو مقاله بپردازید.

 

۱۷- جبران نوردهی

جبران نوردهی (Exposure Compensation) در واقعه راهی برای فهماندن این موضوع است که شما به دوربین بگویید دوست دارید مقدار نور بیشتر یا کمتر از حد فعلی باشد.

از این اصطلاح عکاسی می‌توان برای جبران نوردهی می توان در بعضی از مُدهای خودکار و نیمه خودکار مانند اولویت دیافراگم استفاده کرد.

جبران نوردهی را بر حسب استاپ های نور اندازه گیری می‌کنند به این صورت که اعداد منفی باعث ایجاد تصویر تاریک و اعداد مثبت باعث ایجاد تصویر روشن می‌شوند.

۱۶-فوکوس

تا به حال دقت کرده‌اید زمانی که با چشم خود به یک سوژه دقت می‌کنید سایر اشیاء پشت آن تار به نظر می‌رسند،به این اتفاق که فوکوس گفته می‌شود که یکی از واژه های مهم در عکاسی می‌باشد.

به قسمتی از تصویر که واضح و شارپ است اصطلاحا سوژه در فوکس گفته می‌شود و قسمت تار را اصطلاحا خارج از فوکوسمی‌گویند.

با استفاده از این روش می‌توان به خلق تصاویر هنری و زیبای زیادی پرداخت.

تصویر آب روی برگ با استفاده از فوکوس
نمایی هنری از آب های باران بر روی برگ با استفاده از فوکوس

۱۵- همگام سازی فلاش

قطعا همه شما میدانید که فلاش یعنی یک انفجار نور ناگهانی ، اما همگام سازی فلاش (Flash Sync) یعنی تعیین کنید که فلاش دوربین چه زمانی زده شود .

به صورت معمولی فلاش در ابتدای عکاسی زده می‌شود، اما با استفاده از این تنظیمات شما معلوم می‌کنید که چه موقع این اتفاق بیفتد مثلا در ابتدا یا انتهای عکاسی زده شود.۱۴-هیستوگرام

هیستوگرام نموداری است که نشان می‌دهد در یک تصویر چه تعداد پیکسل روشن و تیره وجود دارد، اگر نقطه بالایی نمودار هیستوگرام به سمت چپ باشد تصویر از رنگ های تیره بیشتر استفاده کرده، اما اگر نقطه اوج نمودار به سمت راست باشد در تصویر از مقدار زیادی رنگ روشن استفاده شده است.

در حالتی که لبه های نقطه بالایی نموده بریده شده باشد تصویر کم (در لبه سمت چپ) یا زیاد (در لبه سمت راست) نوردهی شده است.

هیستوگرام را باید حتما بعد از یادگرفتن مدهای دستی یاد گرفت و برای مبتدیان بسیار مفید است.

۱۳-کفشک (هات شو)

کفشک (Hot Shoe) یک شکاف در بالای دوربین ها هست که برای اضافه کردن لوازم جانبی دوربین مانند فلاش از آن استفاده می‌شود، این اصطلاح عکاسی هیچ ارتباطی با حرارت و کفش ندارد!؟

۱۲- ایزو

ایزو (ISO) همان چیزیست که میزان حساسیت دوربین به نور را نشان می‌دهد، به عنوان مثال وقتی دوربینی دارای ایزو ۱۰۰ است یعنی به نور زیاد حساس نیست، این دوربین برای عکاسی در فضای باز و در نور روز بسیار مناسب است، اما ایزو ۳۲۰۰ به معنای حساسیت بالای دوربین نسبت به نور است و از آن می‌توانید برای عکاسی در نور کم استفاده کنید.

در مقدار ایزو بالا یک مشکل وجود دارد و آن هم دانه دانه دار بودن تصویر یا نویز دار بودن آن است و جزئیات به خوبی دیده نمی‌شوند، برای به دست آوردن نوردهی مناسب باید دریچه دیافراگم و سرعت شاتر را هم متعادل کنید.

۱۱- نوردهی طولانی

عبارت نوردهی طولانی (Long Exposure) به تصویری گفته می‌شود که به مدت طولانی نوردهی شده باشد یا از سرعت شاتل طولانی استفاده کرده باشد،این تکنیک برای عکاسی از اجسام ثابت در نور کم، یا تبدیل اجسام متحرک به یک تاری هنری مفید است

عکاسی شبانه با نوردهی طولانی می‌تواند باعث خلق آثار زیبای می‌شود، به عنوان مثال در تصویر زیر عکاس برای ثبت کردن عکس رد ستارگان از این تکنیک استفاده کرده است.

اصطلاح عکاسی نوردهی طولانی

۱۰- دستی

یکی از اصطلاحات عکاسی که بسیار مهم نیز هست مُد دستی (Manual) می‌باشد، این قابلیت به عکاسان اجازه می‌دهد تا نوردهی را به دلخواه تنظیم کنند و از انجام این کار توسط هوش مصنوعی دوربین جلوگیری می‌کند، در این حالت عکاس می‌تواند میزان بازی دریچه دیافراگم، سرعت شاتر و میزان ایزو را تعیین کند و میزان روشنی یا تاریکی عکس را تنظیم نماید.

مدهای دیگری مانند مد نیمه دستی نیز وجود دارند مانند مد اولویت دیافراگم که در این حالت عکاس فقط می‌تواند میزان باز بودن دریچه دیافراگم را انتخاب کند؛ یا مد اولویت شاتر که عکاس فقط می‌تواند سرعت شاتر را تنظیم کند و بقیه مراحل را دوربین انجام می‌دهد؛ و مُد خودکار برنامه ریزی شده که در آن ترکیبی از دیافراگم و سرعت شاتر را به جای تنظیم آنها به صورت جداگانه انتخاب می کنید می باشند.

۹-نورسنجی

مد دستی صرفا بهره بردن از حدس و گمان عکاس و آزمون و خطا نیست یک نورسنج در دوربین وجود دارد که به هدایت نظرات عکاس برای خلق تصویر حرفه‌ای کمک می‌کند و نشان می‌دهد که دوربین شما  چه احساسی در مورد تنظیمات نوردهی انتخابی شما دارد.

نورسنجی (Metering) در واقع بر اساس یک رنگ خاکستری متوسط است، بنابراین داشتن اشیاء روشن تر یا تیره تر در تصویر می تواند نورسنج را کمی گیج (مختل) کند.

مُدهای نورسنجی نشان می دهند که نورسنج چگونه نور را می خواند.

۸-نویز

واژه نویز (Noise) در اصطلاح عکاسان به معنی وجود نقطه های ریز در تصویر است  که یک حالت دون دون بودن و زبری به عکس می‌‌دهد، در اکثر مواقع انتخاب ایزو نامناسب باعث ایجاد این نویز ها می‌شود.

۷- RAW (خام)

RAW نوعی فرمت می‌باشد که دست عکاس را برای ویرایش عکس باز تر می‌گذارد، در واقع فایل RAW را می‌توان یک نگاتیو دیجیتال دانست که در آن نوع فایل پیش فرض JPEG قبلا کمی پردازش شده است. با این حال، باز کردن فایل RAW به نرم افزار خاصی نیاز دارد، در حالیکه JPEG عمومی تر است.

۶- قانون یک سوم

قانون ترکیب بندی یک سوم (Rule of Thirds) قابلیتی هست که در آن دوربین به صورت فرضی کل کادر شما را به سه قسمت عموی و سه قسمت افقی تقسیم بندی می‌کند، یکی از ترفند های استفاده از این قابلیت قرار دادن سوژه بر روی یکی از همین خطوط فرضی هست تا قرار دادن بین آن‌ها و مرکز تصویر.

قانون یک سوم در ترکیب بندی عکس

۵- سرعت شاتر

شاتر بخشی از دوربین است که با باز و بسته شدن اجازه عبور نور را می‌دهد تا تصویر ثبت شود، اصطلاح سرعت شاتر به مدت زمانی گفته می‌شود که شاتر باز می‌ماند، که معمولا بر حسب ثانیه یا کسری از ثانیه محاسبه می‌شود.

توجه داشته باشید که هر چقدر شاتر بیشتر باز بماند نور بیشتری در عکس وارد می‌شود، نکته مهم در مورد سرعت شاتر این است که شاتر وقتی که باز است هر حرکتی هرچند کم باعث تاری تصویر می‌شود برای همین جهت استفاده از شاتر های طولانی شما به سه پایه نیاز دارید.

۴-کنترل شاتر

مهم ترین و پیچیده ترین اصطلاح عکاسی کنترل شاتر است، همان دکمه که برای گرفتن عکس فشار می‌دهید را کنترل شاتر میگن. 🙂

۳- تایم لپس

تایم لپس (Time Lapse) به ویدئویی که از چسبیده شدن چند عکس به یکدیگر به وجود می‌آید تایم لپس گفته می‌شود، در تایم لپس به نظر می‌رسد که زمان به سرعت در حال گذر است مثلا عکاسی از طلوع و غروب خورشید ، این سبک را با نوردهی طولانی اشتباه نگیرید .

تایم لپس در عکاسی
یک تایم لپس از طلوع و غروب آفتاب

۲-منظره یاب

منظره یاب (Viewfinder) همان حفره‌ای است که برای گرفتن عکس به داخل آن نگاه می‌کنید، برخی از دوربین ها منظره یاب را حذف کرده و فقط صفحه نمایش دارند اما تمام دوربین های DSLR و اغلب دوربین‌های بدونه آینه از منظره یاب بهره می‌برند.

۱-تراز سفیدی

چشم های شما به طور خودکار برای منابع نور مختلف تنظیم می شوند، اما دوربین این کار را نمی‌کند – به همین دلیل است که گاهی اوقات شما عکسی می گیرید که خیلی آبی یا زرد به نظر می رسد. استفاده از تنظیمات تراز سفیدی (White Balance) درست باعث می شود چیزی که در واقعیت سفید است، در عکس واقعا سفید به نظر برسد.

یک تنظیمات تراز سفیدی خودکار وجود دارد، اما مانند هر تنظیمات خودکار دیگری، همیشه دقیق نیست. شما می توانید از یک پیش تنظیمات بر اساس نوری که در حال عکاسی در آن هستید، مانند نور خورشید یا لامپ های تنگستن استفاده کنید، یا می توانید یک عکس از یک شیء سفید بگیرید و تراز سفیدی را به صورت دستی تنظیم کنید.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 1 =