۴ ترفند ساده برای گرفتن عکس های حرفه ای

۴ دقیقه برای خواندن نیاز دارید

عکاسی به‌عنوان یکی از سرگرمی‌های توام با خلاقیت، باعث شادی و لذت می‌شود، انجام این فعالیت همراه با ترفندها و نکات حرفه‌ای باعث چند برابر شدن این شادی و لذت می‌شود.

عکاسی به‌عنوان یکی از هنرهای دوست‌ داشتنی، علاقه‌مندان زیادی دارد، این روزها با افزایش دسترسی افراد به گوشی‌های هوشمند و دوربین، این هنر از محبوبیت زیادی برخوردار شده است.

اما برخی افراد به دلیل نا آشنایی به فنون عکاسی از عکس‌های خود راضی نیستند، از سوی دیگر برخی افراد خواهان یادگیری نکات عکاسی حرفه‌ای هستند.

در زیر چند مورد ازترفندهای عکاسی را برای شما آماده کرده‌ایم.

اولین ترفند عکاسی: هنگام عکاسی توجه و تمرکز کنید

بی‌توجهی و عدم تمرکز عکاسان به سوژه قبل از گرفتن عکس به خوبی در عکس نمایان می‌شود. به‌عنوان نمونه عدم توجه هنگام عکس گرفتن از یک مکان می‌تواند باعث قرار گرفتن بعضی اشیای ناخواسته در عکس شود.

اما اگر به مدت کوتاهی قبل از عکس گرفتن سوژه‌ی مورد نظر، پس زمینه و اطراف آن، مورد بررسی قرار می‌گرفت و ترکیب‌بندی مناسبی انتخاب می‌شد، حتما عکس بهتری ثبت می‌شد.

4 ترفند ساده برای گرفتن عکس های حرفه ای

هنگام عکس گرفتن سعی کنید اطراف و زمینه‌ی سوژه شلوغ نباشد، چون باعث می‌شود تشخیص سوژه توسط مخاطب سخت شود. صرف نظر از نوع عکاسی، سوژه‌ی شما بهتر است زمینه و اطراف خلوتی داشته باشد. این کار باعث می‌شود سوژه بهتر نمایان شود و برای مخاطب جذاب‌تر باشد.

 

دومین ترفند عکاسی: دوربین خود را ثابت نگه دارید

این نکته اغلب توسط عکاسان مبتدی مورد توجه قرار نمی‌گیرد. لرزش دوربین هنگام عکاسی باعث افزایش احتمال بلور شدن و کاهش کیفیت عکس می‌شود.

4 ترفند ساده برای گرفتن عکس های حرفه ای

برای اینکه دوربین را بدون حرکت نگه دارید الزاما سه‌پایه لازم نیست، شما می‌توانید با قراردهی دست ها، بازوها و پاها در موقعیت صحیح دوربین را ثابت کنید. به‌عنوان نمونه برای بی‌حرکت نگه‌داشتن دوربین DSLR، دست‌ها خود را زیر دوربین ثابت کنید. ترجیحا بجای استفاده از LCD برای عکاسی از نمایاب دوربین استفاده کنید، این کار باعث می‌شود دوربینتان در بالاترین حالت پایداری قرار بگیرد.

 

سومین ترفند عکاسی: از فیلترها استفاده کنید

با وجود اینکه برخی از افراد استفاده از فیلترها را کاملا بی مورد می‌دانند، اما استفاده درست از آن‌ها هنگام عکاسی باعث بهبود کیفیت عکس می‌شود. کیفیت عکس‌های گرفته‌شده با فیلتر بالاتر از اپلیکیشن‌های ویرایش عکس فتوشاپ و لایت روم می‌باشد. در زیر چند نمونه فیلتر و شرایط استفاده از آن شرح داده می‌شود.

4 ترفند ساده برای گرفتن عکس های حرفه ای

  • فیلتر Polarizing یک ابزار عکاسی برای افزایش کنتراست آسمان و کاهش بازتاب شدید نور از سطوح غیرفلزی و کاهش مه محیط می‌باشد.
  • فیلتر Graduated Neutral Density یک ابزار عکاسی برای افزایش نور محیط با تاریک‌کردن آسمان استفاده می‌باشد.
  • فیلتر Neutral Density یک ابزار عکاسی برای کمینه‌کردن نور ورودی به لنز و امکان کاهش سرعت شاتر برای ثبت تصاویری ناب از حرکت ابرها و آب می‌باشد.

استفاده از فیلترها هنگام عکاسی مانع از هدر رفت زمان برای ویرایش عکس پس از عکاسی می‌شود.


همچنین مقاله ۱۰ گام طلایی در آموزش ویرایش عکس برای شما مفید خواهد بود


چهارمین ترفند عکاسی: صبور باشید

صبور بودن در هنگام عکاسی یکی از مهم‌ترین ویژگی‌ها است. بهنگام عکاسی شما باید صبور باشید، زیرا عجله باعث افزایش خطا می‌شود. همچنین شما زمان کمی را صرف فکر کردن به نوردهی و ترکیب‌بندی خواهید کرد. در نتیجه کیفیت عکس شما کاهش می‌یابد.

4 ترفند ساده برای گرفتن عکس های حرفه ای

اگر زمان مصرفی برای گرفتن تعداد عکس‌های بی‌شمار بدون درنظر گرفتن این نکات را صرف گرفتن یک یا دو عکس با درنظر گرفتن این ترفندها کنید، حتما عکس‌های بهتری را ثبت خواهید کرد.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 1 =