۵ ترفند ساده برای عکاسی بهتر

۶ دقیقه برای خواندن نیاز دارید

شما برای گرفتن یک عکس جذاب نیاز به چیز‌های زیادی دارید، قطعا یکی از مهم‌ترین ملزومات عکاسی شرایط نوری مناسب می‌باشد، علاوه بر این شما به یک سوژه‌ی قدرتمند نیز نیاز دارید تا بتواند توجه بیننده را به خود جلب نماید.

ناگفته نماند که تجهیزات عکاسی مناسب نیز برای ثبت یک تصویر فوق العاده یکی از مهم‌ترین چیز هایی است یک عکاس حرفه‌ای به آن نیاز دارد، زیرا هرگز نمی‌توان به عنوان مثال با دوربین گوشی موبایل  بهترین عکس ها را از حیات وحش بگیرید و شما نیاز دارید به یک دوربین DSLR یا دوربین بدون آینه همراه با لنز تله‌فتو .

ولی با وجود تمام این موارد میزان موفقیت یک عکس رابطه مستقیمی با شیوه ترکیب‌بندی آن عکس دارد، در واقع حتی اگر تجهیزات حرفه‌ای و شرایط نوری مناسب به همراه یک سوژه قدرتمند هم در اختیار داشته باشید بدون یک ترکیب بندی حرفه‌‍ای و مناسب شما هرگز به عکسی جذاب که بتواند رضایت بخش باشد دست نخواهید یافت.

در این مقاله قصد داریم تا شمارا با ۵ ترفند ترکیب بندی ساده آشنا کنیم که با رعایت این موارد می‌توانید در ثبت عکس‌های جذاب موفق باشید.

 

ترفند اول ترکیب بندی در عکاسی: قاب در قاب

5 ترفند عکاسی - ترکیب بندی - عکاسی موبایل

حتی وقتی که یک سوژه قدرتمند در اختیار دارید باز هم نمی‌توانید از جذابیتی که این ترفند به عکس شما می‌دهد چشم پوشی کنید، این ترفند نگاه بیننده را روی عکس قفل می‌کند.

در تصویر بالا شما چندین قاب را در داخل یک قاب اصلی می‌بینید، همان‌طور که در عکس می‌بینید بیش از هر چیزی دیواره های غار یخی توجه شما را به سمت فرد اسکی باز جلب می‌کند.

در نمایی دیگر قسمت های تاریک عکس توجه بیننده را به سمت قسمت روشن عکس جلب می‌کند، در نتیجه این تعاملات عکاس با محیط یک ترکیب بندی حرفه‌ای و قدرتمند است که از لحاظ بصری تاثیر زیادی بر روی مخاطب خواهد داشت.

 

ترفند دوم ترکیب بندی در عکاسی: پایین کشیدن سوژه

5 ترفند عکاسی - ترکیب بندی - عکاسی موبایل

به وجود آوردن حس عمق در تصویر یکی از چالش های عکاسی می‌باشد و یکی دیگر از چالش ها نیز ایجاد کردن حس فضای گسترده در مخاطب است، هرچند که نمایش فضای گسترده به کمک لنز های واید بسیار آسان است اما از نظر ترکیب بندی برای ایجاد حس فضای گسترده بهترین کار این است که سوژه خود را به یک سوم پایین کادر خود بکشانید.

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید دوچرخه سوار در نزدیکی لبه پایین کادر قرار دارد و همین امر باعث شده بخش گسترده‌ای از عکس به نمایش آسمان اختصاص پیدا نماید، علاوه بر این ترفند کوچک بودن سوژه نیز می‌تواند کمک کند تا بهتر فضایی که در آن قرار دارد را حس کنیم.

به عبارتی این عکس نسبت به زمانی که کادر عکس به صورت بسته بر روی دوچرخه سوار قرار دارد نمایی بهتر از حجم فضا برای بیننده به نمایش می‌گذارد.

 

ترفند سوم ترکیب بندی در عکاسی: لایه‌بندی

5 ترفند عکاسی - ترکیب بندی - عکاسی موبایل

یکی از سخت ترین کار ها هنگام عکاسی ثبت فضای سه بعدی برای نمایشگری دو بعدی است، به شکلی که این نمایشگر بتواند حسی از سه بعدی بودن را القا کند.

یکی از روش های عکاسان حرفه‌ای برای ایجاد همچین حسی استفاده از تکنیک لایه بندی است، به عنوان مثال تصویر بالا را نگاه کنید و ببینید که چگونه  عناصر مختلف که در فاصله های مختلفی نسبت به دوربین قرار دارند چگونه حس عمق تصویر را به نمایش می‌گذارند.

در پیش‌زمینه بافت علف‌ها را می‌بینیم که جزئیات ظریفی دارند و یا نرده ها که کادر عکس را به یک زاویه مورب قطع می‌کنند، کمی عقب‌تر به تپه‌هایی می‌رسیم که قله‌ی هر کدام از آن‌ها در فاصله‌ای متفاوت نسبت به دوربین قرار دارد؛ و در نهایت آسمان بالای همه‌ی آن‌ها قرار گرفته است. نتیجه‌ی این ترکیب‌بندی عکسی است که کمتر به یک تصویر تخت شباهت دارد و بیشتر تبدیل به یک بازنمایی سه‌بعدی پر از جزئیات از صحنه‌ی عکاسی شده است.

 

ترفند چهارم ترکیب بندی در عکاسی: ثبت حرکت در عکاسی

5 ترفند عکاسی - ترکیب بندی - عکاسی موبایل

قبلا هم به این موضوع اشاره کردیم که انتخاب یک سوژه قدرتمند، یکی از مهم‌ترین عوامل برای گرفتن یک عکس جذاب است، یکی از راه هایی که می‌تواند به شما برای اطمینان بخشیدن به قدرتمند بودن یک سوژه کمک کند عکاسی در حین حرکت سوژه است.

برای ثبت تصاویر در حرکت می‌توان از دو روش استفاده کرد: یا می‌توانید استفاده از کم کردن سرعت شاتر حرکت سوژه را با محو شدن آن نشان دهید، یا از سرعت بالای شاتر استفاده کنید و سوژه در در حالت ثابت (منجمد) نشان دهید.

به عنوان مثال به عکس بالا دقت کنید، می‌بینید که  قرار گرفتن سوژه در میان زمین و آسمان هنگام پریدن از روی نرده توانسته است به عکس پویایی بیشتری ببخشد، علاوه بر این توجه کنید که سوژه به سمت چپ تصویر کشیده شده است، این موضوع می‌تواند تجسم‌گرد ادامه حرکت او به سمت راست باشد.

به بیان دیگر بهتر است هنگام عکاسی از سوژه‌های متحرک، با در نظر گرفتن فضای منفی (خالی) کافی در برابر او، اجازه دهید حرکت در ذهن مخاطب تداوم داشته باشد.

 

ترفند پنجم  ترکیب بندی در عکاسی: استفاده از سایه‌ها

5 ترفند عکاسی - ترکیب بندی - عکاسی موبایل

سایه نیز یکی از عناصر جذاب ترکیب بندی محسوب می‌گردد، زیرا سایه این قابلیت را دارد که به تصویر عمق، بعد و جذابیت بصری اضافه کند، با نگاهی به تصویر بالا این نکته را بهتر می‌توانید درک کنید.

زاویه عکس کاملا عمودی است و همین می‌تواند باعث ایجاد حس تخت بودن عکس شود ولی، به لطف وجود سایه های دم غروب می‌توان حس وجود عمق را در عکس احساس نمود.

علاوه بر این سایه ها می‌توانند به جذابیت سوژه نیز اضافه کنند، اگر سایه‌ها نبودند قدرت سوژه‌ها به شکل قابل‌توجهی کمتر می‌شد. همچنین به خطوط موجود در عکس دقت کنید. استفاده از خطوط مورب، به ایجاد پس‌زمینه‌ای جذاب‌تر کمک کرده است که نگاه کردن به عکس را لذت‌بخش‌تر می‌کند.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 8 =