۵ روغن گیاهی برای درمان سردرد و میگرن

۵ دقیقه برای خواندن نیاز دارید

معرفی کلی:

روغن ها معمولا مایعاتی هستند که از برگ ها، ساقه ها ،گل ها ،پوست،ریشه و سایر عناصر یک گیاه ساخته میشوند.

درمان با روغن اغلب شامل روغنهای ضروری می شود که می تواند منافع مفید برای انسان داشته باشد مانند کاهش استرس و بهبود گردش خون و… .

اسانس ها  و روغن ها حتی می توانند به درمان برخی بیماری ها مانند سردرد یا میگرن کمک کنند؛هر روغن دارای ویژگی ها و مزایای  مختص به خود است.

یکی از مزیت های روغن ها این است که، لیست طولانی از عوارض جانبی همراه خود ندارند و همانند داروهای شیمیایی با درمان یک قسمت، کارایی قسمت های دیگر را مخطل نمیکنند. برخی از  این روغنها می توانند فشار را کاهش دهند یا  سردرد،اضطراب و درد را تسکین بخشند  .

روغن هایی که در زیر معرفی میکنیم باید در روغن های حامل مانند :

  • روغن نارگیل
  • روغن زیتون
  •  روغن بادام شیرین

رقیق شوند به طوری که برای هر ۵ قطره به ۱ اونس روغن حامل باید اضافه شود. این روغن ها و اسانس ها هرگز نباید به طور مستقیم با پوست برخورد کنند.

زنان باردار و کودکان زیر ۳ سال نباید عصاره های زیرمصرف کنند زیرا خطر بروز سقط جنین و حساسیت و… . را افزایش می دهد.

 

  • نخود فرنگی

روغن نخود فرنگی یکی از رایج ترین روغن ها برای درمان سردرد یا میگرن است و حاوی ماده ای به نام مانتول (menthol) است که می تواند عضلات را آرام کند و درد را کاهش دهد. استفاده از روغن نارگیل و روغن نخود فرنگی به صورت رقیق شده بر روی گیجگاه می تواند به کاهش درد در هر دو نوع سردرد و میگرن کمک کند.

روغن نخود فرنگی

نحوه استفاده :

روغن نخود فرنگی را با روغن حامل دیگری(مانند :روغن نارگیل ، روغن زیتون و یا روغن بادام شیرین) رقیق کنید و بر روی گیجگاه خود گذاشته و به آرامی ماساژ دهید.

 

  • رزماری:

روغن رزماری دارای خواص ضد التهابی و ضد درد است. این دارو در صدها سال برای درمان استرس، کاهش درد و بهبود گردش خون استفاده شده است،می تواند برای تسکین سردرد کمک کند.بنا بر مطالعات انجام شده معلوم شده که روغن رزماری میتوان باعث کاهش بی خوابی و افزایش آرامش نیز شود.

روغن رزماری

نحوه استفاده :

برای استفاده از روغن رزماری، شما می توانید منطقه آسیب دیده را با چند قطره روغن رزماری مخلوط  شده با یکی از روغن های حامل  حامل مانند روغن نارگیل ماساژ دهید یا به شکل سنتی آن را با آب گرم جوشانده و بخار آن را تنفس کنید زیرا عطر این روغن نیز خاصیت آرامش بخش دارد، همچنین میتوان چند قطره از این روغن را در وان حمام ریخت و در آن برای چند لحظه دراز کشید.

 

  • اسطوخودوس :

اسانس اسطوخودوس معمولا برای تسکین استرس و آرامش استفاده می شود. شواهد قوی وجود دارد که اسطوخودوس می تواند به درمان سردرد و میگرن کمک شایانی کند.
تنفس از عطر اسانس اسطوخودوس می تواند به درمان سردرد های میگرنی کمک کند. همچنین نتایج یک مطالعه نشان میدهد که تنها پانزده دقیقه استنشاق روغن اسطوخودوس،  باعث کاهش قابل توجهی از درد را در در بدن میشود.

روغن اسطوخودوس

 

نحوه استفاده:

شما می توانید روغن اسطوخودوس را با یکی از روغن های حامل مانند نارگیل رقیق  کنید و آن را به پوست  خود بمالید، یا روغن را به آب حمام  گرم اضافه کنید و هم از تنفس در بخار آب و هم از شستشوی با آن لذت ببرید.

 

  •  بابونه :

اسانس بابونه بدن را شل کرده و ماهیچه ها را رها می کند و به همین علت می تواند کمک زیادی به درمان سردرد و تنش کند. همچنین می تواند به درمان اضطراب و بی خوابی کمک کند که علت شایع سردرد است.

 

اسانس بابونه

نحوه استفاده :

شما می توانید چند قطره اسانس بابونه را که در یک روغن حامل رقیق کنید و یا به حمام یا آب گرم اضافه کنید و در بخار نفس بکشید.

  • اکالیپتوس:

اگر سردرد شما ناشی از مسائل مربوط به سینوس ها باشد، روغن اکالیپتوس می توانند تبدیل به بهترین دوست جدید شما شود. این روغن عروق بینی را باز میکند، سینوس ها را پاک می کند و می تواند به کاهش تنش سینوسی که موجب سردرد می شود کمک زیادی کند.

نتایج یک تحقیق نشان میدهد که ترکیبی از روغن نخود فرنگی، روغن اکالیپتوس باعث تاثیرات آرامش بخش روی عضلات و ذهن می شود که می تواند برای سردرد بسیار مفید باشد.

روغن اکالیپتوس

نحوه استفاده :

شما میتوانید یک قطره روغن اکالیپتوس را با یک روغن حامل رقیق کنید و آن را به روی گیجگاه خود بمالید  تا سینوس ها را پاک کنید، یا چند قطره را به آب داغ اضافه کنید و در بخار نفس بکشید.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × یک =