۵ کار که هنگام استفاده از سیستم تهویه و کولر خودرو نباید انجام دهید

۳ دقیقه برای خواندن نیاز دارید

در دهه‌های گذشته، هنگامی که خانواده‌ها قصد سفر در جاده را داشتند،‌ ساعت‌های ابتدایی صبح را انتخاب می‌کردند یا شیشه‌های اتومبیل را در حالت پایین قرار می‌دادند. امروزه با پیشرفت تکنولوژِی تمامی خودروهای جدید از سیستم تهویه و خنک کننده بهره می‌برند.

با اینکه متخصصان در خصوص استفاده از سیستم سرمایشی خودروها نکاتی را مطرح کرده‌اند، بازهم شاهد هستیم که افراد بسیاری این نکات و توصیه‌های را جدی نمی‌گیرند و آن‌ها را رعایت نمی‌کنند. در این خصوص متخصصان شرکت خودروسازی اسپانیایی “سئات” (Seat) 5 عادت نامناسب در استفاده از سیستم تهویه خودرو را شناسایی کرده‌اند که می‌تواند موجب کاهش تاثیرپذیری این سیستم و افزایش دمای کابین شود و همچنین می‌تواند در سرعت عکس العمل نشان دادن رانندگان در هنگام رانندگی نیز تاثیر بگذارد.

در تابستان دمای هوا به بیش از ۳۰ درجه می‌رسد و رانندگانی که هرروز در جاده‌ها دارند ممکن است با کم آبی بدن مواجه شوند. در روزهای گرم تابستان، دمای داخلی اتومبیل به بیش از ۴۰ درجه خواهد رسید. در این موقعیت اولین اقدام هر شخص روشن کردن سیستم سرمایشی خودرو می‌باشد اما بهتر است بدانیم که این کار هوای گرم را در داخل خودرو افزایش می‌دهد. در ادامه به ۵ عادت اشتباه در استفاده از سیستم تهویه خودرو اشاره می‌کنیم.

5 کار که هنگام استفاده از سیستم تهویه و کولر خودرو نباید انجام دهید

۱- عدم استفاده از حالت خودکار در سیستم تهویه

در سیستم تهویه اکثر خودروها، دکمه‌ای با عنوان “AUTO” دیده می‌شود. برای داشتن یک کابین خنک و همچنین جلوگیری از نشستن بخار برروی شیشه‌ها، حالت خودکار سیستم تهویه را روشن کنید. استفاده از یک حالت سیستم تهویه و چرخش یک طرفه، بخارگرفتگی شیشه‌ها و کاهش دید را به دنبال دارد.

۲- تنظیم دریچه‌های هوا به سمت سرنشینان

همه ما موافقیم که وزش باد خنک به صورتمان حس خوشایندی را به همراه دارد اما باید بدانید که این کار از گردش هوای خنک به تمام کابین جلوگیری می‌کند و دمای کابین را گرم‌تر می‌کند. بهترین حالت قرارگیری دریچه‌ها،‌ تنظیم دریچه به سمت بالا می‌باشد. در این حالت هوای خنک به تمامی کابین پخش خواهد شد.

5 کار که هنگام استفاده از سیستم تهویه و کولر خودرو نباید انجام دهید

۳- روشن نمودن کولر به محض روشن کردن موتور خودرو

یکی از بزرگ‌ترین و البته رایج‌ترین اشتباهات رانندگان این است که به محض روشن کردن خودرو، انگشت‌ خود را به سمت دکمه کولر می‌برند. در روزهای گرم، دمای خودروی پارک شده بالا می‌رود و رانندگان به محض نشستن داخل خودرو به فکر روشن کردن کولر می‌افتند. باید توجه کرد که در این موقعیت هوای گرم داخل کابین به جریان می‌افتد و کارایی سیستم تهویه را به شدت کاهش می‌دهد. برای جلوگیری چرخش هوای گرم داخل کابین، ابتدا درها و پنجره‌ها را برای یک یا دو دقیقه باز کنید تا هوای کابین عوض گردد و سپس از سیستم تهویه خودرو استفاده کنید.

۴- عدم رسیدگی منظم به سیستم تهویه

برای عملکرد بهتر سیستم تهویه،‌این سیستم نیز مانند روغن موتور، روغن ترمز و تایرها نیازمند رسیدگی و نگه‌داری می باشد. متخصصان خودرو توصیه می‌کنند که پس از ۱۶ تا ۲۴ هزار کیلومتر کارکرد، فیلترهای تهویه تعویض گردد و عدم تعویض این فیلترها کارایی سیستم تهویه را به مقدار قابل توجهی کاهش خواهد داد.

5 کار که هنگام استفاده از سیستم تهویه و کولر خودرو نباید انجام دهید

۵- روشن نکردن سیستم تهویه در صبح

دمای هوا در صبح در درجه پایین‌تری قرار دارد و قابل تحمل می‌باشد. در این شرایط روشن کردن سیستم تهویه خودرو احساس نمی‌شود اما اگر حس می‌کنید روز گرمی را پیش رو خواهید داشت، سیستم تهویه را در حالت خودکار قرار دهید.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + 18 =