CDN چیست و چه کاربرد و فوایدی دارد + ویدئو

۵ دقیقه برای خواندن نیاز دارید

در حال حاضر و با گسترش روزافزون استفاده جوامع بشری از اینترنت به منظورهای مختلف، توسعه دهندگان وب و مدیران سایت ها بیش از پیش در جهت بهبود فعالیت های خود تلاش می کنند. یکی از مهمترین مسائلی که مد نظر این افراد قرار می گیرد، افزایش سرعت سایتشان است. از جمله فناوری های مرتبط با افزایش سرعت سایت می توان به CDN اشاره کرد. اما CDN چیست و دقیقا چه مفاهیمی را شامل می شود؟ در این مقاله قصد داریم پاسخی مختصر و کاربردی برای این سؤال ها در اختیارتان قرار دهیم.

CDN چیست؟ روش کار CDN

 

صرف نظر از این که خود صاحب وب سایت باشید یا آن که صرفا کاربری عادی، احتمال دارد نام CDN (عبارتی است اختصاری برای Content Delivery Network، به معنای شبکه تحویل محتوا) را در آدرس بعضی از فایل ها یا جایی دیگر دیده باشید.

نخستین گام برای راه اندازی یک وب سایت این است که هاستی بر روی یک سرور تهیه کنید و پس از انجام این کار، سایت شما فعالیت خواهد کرد، بنابراین سایت شما با استفاده از یک سرور شروع به کار خواهد کرد. تفاوتی که CDN با سایت دارد این است که به جای استفاده از یک سرور، از مجموعه ای جهانی از سرورها استفاده می کند و به این وسیله است که محتوای شما را ارائه می کند.

ذکر مثالی در این زمینه می تواند برای درک بهتر موضوع کمک رسان باشد: دایره های کوچکی که در تصویر زیر مشاهده می کنید مربوط به تمامی سرورهای شرکت Cloudflare هستند و هر دایره کوچک متعلق به یکی از سرورهای این شرکت است.

زمانی که یکی از کاربران اینترنت اقدام به آپلود محتوایی به خصوص در Cloudflare می کند، این محتوا در تمامی سرورها کپی می شود و زمانی که کاربری دیگر، آن محتوا را درخواست می کند، سریعترین سرور محتوا را در اختیار او قرار می دهد. این سرور (سریعترین سرور) معمولا از لحاظ جغرافیایی نزدیک به مکانی است که کاربر محتوا را درخواست کرده است، اما همیشه این طور نیست.

طبق مثالی که عنوان شد، برای نمونه زمانی که فردی از ایران بخواهد محتوایی را دریافت کند، به احتمال بسیار زیاد این محتوا را از سروری نزدیک به ایران دریافت خواهد کرد.

 

چرا باید از CDN استفاده کرد؟

به طور کلی پنج دلیل عمده وجود دارد که به واسطه آن ها استفاده از CDN همه گیر شده است و در ادامه به شرح این پنج دلیل خواهیم پرداخت:

  • سرعت: انتخاب نزدیکترین سرور (از لحاظ جغرافیایی) به کاربر درخواست کننده محتوا به این معنا است که محتوا با بالاترین سرعت ممکن دریافت خواهد شد.
  • سئو: هرچه سرعت سایت و دریافت محتوا بالاتر باشد (که در مورد پیشین عنوان شد)، سایت یاد شده رتبه بهتری از گوگل دریافت خواهد کرد و بازدید آن افزایش خواهد یافت.
  • جلوگیری از حملات DDoS: یکی دیگر از مزایای استفاده از CDN دفع حملاتی است که از سوی مهاجمان صورت می گیرد. مهاجمان درخواست های مکرر به یک سرور ارسال کرده و موجبات خاموشی و خارج شدن آن سرور از دسترس را فراهم می کنند.
  • صرفه جویی در هزینه ها: CDN در مقایسه با هاستینگ عادی هزینه بالاتری دارد، با این وجود اگر مزایای حاصل شده از آن، مزایایی چون افزایش سرعت و امنیت سایت را در نظر بگیریم، در نهایت با استفاده از CDN در هزینه ها صرفه جویی خواهد شد.
  • جلب رضایت کاربران: همانگونه که پیشتر از این اشاره ای به آن شد، استفاده از CDN سبب افزایش سرعت سایت شده و رتبه سایت نیز در گوگل بهبود پیدا می کند؛ به همین خاطر علاوه بر این که کاربران بیشتری از سایت بازدید خواهند کرد، به واسطه سرعت بهتر، تجربه خوشایند تری خواهند داشت. شاید بتوان گفت که جلب رضایت کاربران مهمترین مزیت استفاده از CDN است.

 

زیرمجموعه های CDN

CDN ها به طور کلی به دو زیر مجموعه کوچکتر تقسیم می شوند: CDN های عمومی و CDN های تخصصی. در زیرمجموعه  اول کل سایت کپی شده و به کاربر ارائه می شود (از این زیرمجموعه در Cloudflare و سایت های مشابه استفاده می شود)؛ در زیرمجموعه دوم تمرکز بر روی محتوای به خصوصی چون مولتی مدیا و CSS است.

حال با درک بهتر این موضوع که CDN چیست و به طور کلی چه مزایایی می تواند داشته باشد، قادر خواهید بود برای بهبود کارکرد وب سایت خود از آن بهره بگیرید. در نهایت این نکته را هم باید عنوان کرد که همانند هر مسئله دیگری CDN هم عاری از نکات منفی نیست: از آن جمله می توان به دشواری استفاده از CDN اشاره کرد و به طور کلی کمی زمان می برد تا فرد استفاده از آن به شکلی کارآمد را در دستور کار قرار دهد.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 5 =