نقد و بررسی فیلم ترسناک Lights Out (خاموشی)

۵ دقیقه برای خواندن نیاز دارید

تاریکی یکی از قدیمی ترین ترس ها و معضلات روانی انسان بوده است که بیشتر در دوران کودکی ریشه دوانده است ، فرد معمولا حس می کند که هر لحظه امکان دارد یک موجود از دل تاریکی خارج شود و به او آسیب برساند .

در حقیقت ترسیدن از تاریکی یکی از شایع ترین علت های مراجعه افراد به روانشناس است ، فیلم ترسناک خاموشی نیز اثری درباره ترس از تاریکی است و همان هیولای وهم خیال دنیای واقعیت ناگهان از دل تاریکی خارج می شود و به آزار روح و روان افراد می پردازد.

داستان فیلم

نقد و بررسی فیلم ترسناک Lights Out (خاموشی)

داستان فیلم خاموشی از این قرار است که : پسر بچه ای به نام مارتین با بازی ( گابرین بیتمن )  که به تازگی پدر خود را در طی اتفاقی عجیب از دست می دهد ، متوجه می شود که هنگامی که خاموشی می شود موجودی ترسناک در خانه رفت و آمد می کند و به مادر او صحبت می کند ، او که از ترس خواب به چشمانش نمی آید به سمت خواهر خود ربکا با بازی  ( ترسا پالمر ) که آن خانه را ترک کرده فرار می کند مارتین متوجه می شود که خواهرش نیز به دلیل مشابهی از خانه فرار کرده است و مادر آن ها با این موجود دوستی دارد … .

کارگردان این فیلم دیوید اف سندبرگ است که قبل تر هم اثری کوتاه در مورد ترس از تاریکی ساخته بود و در شبکه های اجتماعی منتشر نموده بود ، این اثر بازخورد  های مثبت زیادی را به خود جذب کرده بود ، این فیلم کوتاه که با بودجه کمی هم ساخته شد جرقه ساخت فیلم بلندی را با همین موضوع در ذهن دیوید اف سندبرگ زد و نتیجه آن فیلم “خاموشی” شد که آن نیز با واکنش های مثبت زیادی مواجه شده است.

این فیلم بر خلاف سایر فیلم های ترسناک از جلوه های ویژه کامپیوتری بهره نگرفته است ، و زیبایی این فیلم بر اساس تدوین و ادغام تصاویر در کنار هم بوده است که حس ترس قابل توجهی را بر مخاطبان وارد می کند.

دیوید اف سندبرگ برای ترساندن مخاطبان خود دست به آب و آتش نمی‌زند و برای ترساندن آن‌ها غافلگیری در روند داستان ندارد ، او همچنین از افکت های صوتی برای از جا کنده شدن تماشاگران استفاده نمی کند بلکه می گذارد داستان کار خود را بکند.

خاموشی فیلمی به دور از حاشیه نگاری

نقد و بررسی فیلم ترسناک Lights Out (خاموشی)

خاموشی فیلمی به دور از خونریزی و خشونت می باشد که با دوری از حاشیه نگاری مستقیم و از همان اول فیلم به سراغ اصل داستان می رود و  همین امر آن را تبدیل به یک ایده جدید در ژانر ترسناک کرده است .

تفاوت عمده این نسخه سینمایی با نسخه کوتاه خود در این است که فیلم در نسخه کوتاه وقت چندانی برای شخصیت پردازی موجود ترسناک فیلم ندارد و همین مرموز بودن برای بسیاری جذاب است ولی در فیلم اصلی به این موجود ترسناک بهای بیشتری داده می شود و به چرایی وجود او در تاریکی می پردازد ، شاید همین از بین بردن مرموزیت این موجود نظر برخی منتقدان را نسبت به فیلم تغییر داده است.

در این فیلم به روابط خانوادگی بسیار توجه شده به نحوی که نمی توان آن ها را به تنهایی قربانی تاریکی دانست  و داستان برای آن ها نیز شخصیت پردازی خاص خود را دارد ، توجه به اختلال های روانی مادر خانواده و آسیب های اجتماعی که به پسر کوچک او وارد می شود هرچند که به صورت نصفه و نیمه به نمایش در آمده اما همین امر باعث می شود تا این فیلم متفاوت تر از سایر فیلم های ترسناک کم هزینه باشد.

 

بازیگران

در این فیلم از بازیگران سرشناس زیادی استفاده نشده و شاید بتوان سرشناس ترین بازیگر این فیلم را ماریو بلو دانست که با هنرنمایی خاص در نمایش پیچیدگی رفتاری خود می تواند حس اضطراب را به مخاطب منتقل کند ؛ هنگامی که او در تاریکی قرار می گیرد و حس بی خیالی و خونسردی او مخاطب را وادار به وحشت می کند.

نقد و بررسی فیلم ترسناک Lights Out (خاموشی)

ترسا پالمر به همراه فیلم گابریل نیز دو بازیگر دیگر اصلی این فیلم هستند که توانستند با نقش آفرینی خوب باعث زیباتر شدن این فیلم سینمایی شوند ، هرچند که معمولا ترکیب بازیگران در فیلم های ترسناک تاثیر چندانی بر روی کیفیت فیلم ندارد  اما خاموشی از این امر مستثنی است .

« خاموشی » اصلا فیلم خشنی نیست و مخاطبان را با ترس عمیق و قدیمی تری مواجه می سازد که همان ترس از تاریکی است ، بی شک در حال حاضر که فیلم های ترسناک زیادی مانند « احضار ۲ » برای تماشا وجود دارند مخاطبان با کمی بی میلی به سمت فیلمی مثل خاموشی کشیده می شوند اما اگر شما یکی از طرفداران فیلم های ترسناک هستید باید بدانید که با تماشای خاموشی سبک متفاوت تری را با سایر فیلم ها ی ترسناکی که تا به حال دیده اید تجربه خواهید نمود .

هشدار : این فیلم را با چراغ های روشن تماشا کنید !!!

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 5 =